Προσαρμοσμένη αναζήτηση
ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ: Συμπληρώστε και σεις το ερωτηματολόγιο αξιοπιστίας του αυτοκινήτου σας πατώντας εδώ>>

Φινάλε στη Formula 1 με νίκη του Ρόσμπεργκ. Ο Γερμανός κατέκτησε το Grand Prix του Άμπου Ντάμπι

Το πρωτάθλημα μπορεί να το έχει χάσει εδώ και 3 αγώνες, αλλά ο Νίκο Ρόσμπεργκ κέρδισε τις τελευταίες εντυπώσεις.
Ο γερμανός πιλότος της Mercedes αξιοποίησε απόλυτα την pole position που είχε και κατέκτησε τη νίκη στο Grand Prix του Άμπου Ντάμπι, που ήταν και το τελευταίο της σεζόν. Έτσι έφτασε τις 3 σερί νίκες, 4 στο φετινό πρωτάθλημα και συνολικά 14 στην καριέρα του στη Formula 1.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Λιούις Χάμιλτον περιορίστηκε στη δεύτερη θέση εκφράζοντας παράπονα για τη στρατηγική της ομάδας του, ενώ ο Κίμι Ραϊκόνεν και ο Σεμπάστιαν Φέτελ ακολούθησαν με τις δύο Ferrari και την πεντάδα συμπλήρωσε ο Σέρχιο Πέρες με Force India.

Ο Παστόρ Μαλδονάδο μετά από επαφή με τον Φερνάντο Αλόνσο στον πρώτο γύρο τέθηκε νοκ άουτ, ενώ στον ένατο γύρο ο Βαλτέρι Μπότας συγκρούστηκε με τον Τζένσον Μπάτον βγαίνοντας από τα πιτς.

Πλέον οι ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη νέα σεζόν, που αρχίζει 18-20 Μαρτίου στη Μελβούρνη.